Aquaplaning nazywany także „akwaplanacja” to zjawisko w którym opona podczas poruszania się po mokrej nawierzchni stopniowo traci przyczepność z nawierzchnią. Aquaplaning spowodowany jest tworzeniem się tzw. klina wodnego, czyli warstwy wody pomiędzy jezdnią, a oponą. Skutkiem tego zjawiska może być utrata kontroli kierowcy nad samochodem.
Aquaplaning może pojawić się w deszczu, lub tuż po nim, na powierzchniach asfaltowych z wieloma dziurami lub koleinami w których gromadzi się woda. Ryzyko wystąpienia aquaplaningu zwiększa zły stan opon oraz zbyt duża prędkość jazdy.
Najbardziej podatne na aquaplaning są opony o bieżniku symetrycznym. Najmniej, posiadająca bieżnik kierunkowy. W momencie wystąpienia aquaplaningu należy zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów. Należy również unikać gwałtownego hamowania lub przyspieszania – najlepszą decyzją jest puszczenie pedału gazu. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka aquaplaningu jest dbanie o stan opon, oraz regularna wymiana opon.
Leave a Comment